Nasze biegi

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2023 r.
BIEG PAMIĘCI SYBIRU –  to bieg zupełnie wyjątkowy. Zorganizowany, aby uczcić ofiary wydarzeń sprzed ponad 80 lat i pielęgnować pamięć o nich. Wspólnie z Muzeum Pamięci Sybiru od 2019 roku organizujemy to niezwykłe przedsięwzięcie. Na pewno spośród innych naszych wydarzeń wyróżnia się on niezwykłą atmosferą. Corocznie trasa jest uatrakcyjniana różnego rodzaju inscenizacjami przygotowanymi przez Muzeum. Bieg ten odbywa się wieczorem i to właśnie zmierzch dodatkowo wzmacnia nastrój.
PKO BIAŁYSTOK PÓŁMARATON – wielokrotnie nagradzany, największy bieg wschodniej Polski! Nasza flagowa impreza, którą organizujemy od 2011 roku. PKO Białystok Półmaraton, poza biegiem głównym na dystansie 21 km, to również biegi towarzyszące na dystansie 5 km oraz biegi dla najmłodszych. NA MECIE PÓŁMARATONÓW od pierwszej edycji przywitaliśmy już łącznie: 30 902 finisherów, w tym 4 844 dzieci!
PLUM EKIDEN – to nasz maratoński bieg sztafetowy. Organizujemy go nieprzerwanie od 2015 roku. W czasie tego przedsięwzięcia realizujemy cele charytatywne. Część opłat startowych przekazywana jest na potrzeby Fundacji „Pomóż Im” – Hospicjum dla Dzieci. Od początku naszej współpracy przekazaliśmy już ponad 150 tys. zł na rzecz Hospicjum… i w pomaganiu nie zamierzamy się zatrzymać! Plum Ekiden w naszym wydaniu to dwie sztafety do wyboru: tradycyjna sztafeta maratońska, w której 6-osobowa drużyna musi pokonać łącznie dystans maratonu (42,195 km) oraz nowa formuła 4×5 – czyli sztafeta 4 osobowa, w której każdy z zawodników ma do przebiegnięcia 5 km, czyli łącznie 20 km.
BIAŁYSTOK BIEGA – od tego biegu wszystko się zaczęło w 2011 roku. Do wybuchu pandemii, z roku na rok frekwencja rosła, aby w 2019 r. osiągnąć pułap ponad 3200 uczestników! Świadczy to o ogromnym zainteresowaniu tą formą aktywności. W ramach tego przedsięwzięcia organizujemy Nocną 5 i Szybką 10. Dodatkowo ogromnym zainteresowaniem niezmiennie cieszą się biegi dla dzieci – Moltani Kids Run. W 2020 i 2021 roku nasze wydarzenie odbyło się w reżimie sanitarnym z powodu pandemii koronawirusa. I ten egzamin zdaliśmy wzorowo! Niezaprzeczalnie Białystok Biega wpisał się w sportowe wydarzenia naszego miasta dla każdego. 
BISON ULTRA-TRAIL® w 2020 roku odbyła się pierwsza edycja Bison Ultra-Trail® – pierwszego biegu ultra w portfolio Fundacji Białystok Biega. Rok 2021 przypieczętował i potwierdził, że biegi trailowe mają nie tylko ogromny potencjał, ale cieszą się wielkim zainteresowaniem zawodników z każdej części kraju. Bogactwo krajobrazu i dzikość natury, niezwykła historia, tradycja i różnorodność etniczno-kulturowa zaklęta w puszczańskich wsiach, przydrożnych kapliczkach czyni to wydarzenie magicznym i wyjątkowym. W ramach Bison Ultra-Trail® odbywają się biegi na 5 dystansach (16 km, 35 km, 50 km, 70 km, 100 km) dla dorosłych oraz biegi dla dzieci pod nazwą Bison Trail Kids. 
BISON MTB – ultramaraton kolarski, który odbył się po raz pierwszy w 2022 roku. Jest on rozszerzeniem Bison Ultra-Trail® o zawodników i dostosowanych do nich tras rowerowych. Uczestnicy mają możliwość rywalizowania ze sobą na czterech różnych dystansach (20 km, 40 km, 60 km, 100 km) oraz trasie 20-kilometrowej dla dzieci w wieku 9-14 lat oraz ich opiekunów. W związku z coraz większym zainteresowaniem, niewątpliwie ta impreza wejdzie do naszego kalendarza na stałe.
BIEGNĘ DLA NIEPODLEGŁEJ –  lokalny bieg z okazji Święta Niepodległości organizowany przez nas od 2019 r. na dwóch dystansach – 10 km oraz 1918 m. Bieg ten na pewno wyróżnia się pod względem wyglądu biegaczy – tego dnia na ulicach Białegostoku dominują kolory biały i czerwony. Co roku jest on okazją do świętowania tego wyjątkowego święta w aktywny sposób, z uśmiechem na twarzy i w towarzystwie najbliższych. 
CYKL SUPER BIEGACZ – to program stworzony specjalnie z myślą o najmłodszych biegaczach. W ramach tego przedsięwzięcia najmłodsi biegacze moją okazję do zbierania nalepek za każdy ukończony bieg. Ukończenie czterech z nich gwarantuje otrzymanie wyróżnienie Super Biegacza. Dzieciaki mogą wziąć udział w następujących biegach: PKO Bieg Juniora, Ekiden Mini, AML Junior, Hero Run KIDS, Moltani Kids Run, Bison Trail Kids.

MOLTANI KIDS RUN – to bieg przygotowany z myślą o naszych najmłodszych biegaczach. Organizowany rokrocznie wczesną jesienią w ramach Białystok Biega. W tym przedsięwzięciu biorą udział dzieciaki od 3 roku życia. Moltani Kids Run przede wszystkim propaguje zdrowy tryb życia i zachęca do ruchu najmłodszych, a dzięki temu, że na mecie każdy jest wygrany i dostaje medal, rokrocznie mamy tłumy małych biegaczy. Warto zaznaczyć, że dzieciaki biegają na dystansach odpowiednich do ich wieku.

HERO RUN KIDS – to bieg inny niż wszystkie, bo z przeszkodami. Adresowany jest do dzieci od 4 do 15 roku życia. W czasie tego przedsięwzięcia każdy uczestnik ma możliwość zmierzenia się ze swoimi słabościami i udowodnieniu, że daje radę! Hero Run Kids to przygoda z przeszkodami, błotem, wodą i samym sobą. Z doświadczenia wiemy, że jest to ukochany bieg wszystkich dzieciaków. Dlaczego? Bo bezkarnie można się pobrudzić 😉